Vücut Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Vücut Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?

Vücut yorgunluğuna ne iyi gelir, yorgunluk, uzun çalışma saati olan kişilerde ya da normal zamandan çok daha fazla çalışması gereken kişilerde geçici süreliğine ortaya çıkabilir. Bu gibi fiziki sebeplerden dolayı ortaya çıkan yorgunluk kısa sürede, dinlenme sonrasında kendiliğinden ortadan kaybolabilir. Ancak uzun süreli vücut yorgunluğunun altında yatan bir neden de olabilir. Bu gibi durumlarda yorgunluktan kurtulmak için altta yatan neden bulunarak nedene yönelik tedavi başlatılması gerekir. Uzun süredir devam eden ve kronik bir hal alan yorgunluk genelde zihinsel yani psikolojik sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda tıbbi destek alınması gerekebilir. Yorgunluğa, yaşam tarzı, psikolojik sorunlar, bazı hastalıklar, kullanılan ilaçlar neden olabilir. Yorgunluk için doktora başvurulduğunda doktor gerekli araştırmaları yaptıktan sonra uygun tedaviye başlayarak, sorunu çözmeye çalışır. Bu aşamada evde bazı yöntemlerden yararlanarak tıbbi tedaviye destek olmak mümkündür.

Vücut yorgunluğuna ne iyi gelir?

Yazımızın başında söylediğimiz gibi yorgunluk birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Alta yatan önemli bir sorun varsa mutlaka doktora başvurularak bu sorunun tespit edilmesi ve o yönde tedaviye başlanması gerekir. Tıbbi tedavinin haricinde doğal yöntemler kullanılarak yorgunluk bir nebze de olsa hafifletilebilir.

Muz: Şekerin enerjiye dönüşmesini sağlayan potasyum bakımından zengin içeriğe sahip olan muz, ayrıca B vitaminleri, C vitamini, karbonhidrat, omega-3, omega-6 yağ asitleri, lif bakımından da iyi bir kaynaktır. Bu bileşenler vücut yorgunluğuna karşı iyi gelir. Gün içinde düzenli olarak 1-2 tane muz yiyerek enerji depolanabilir ve dolayısıyla yorgunluk giderilebilir.

Yeşil çay: Bir fincan düzenli yeşil çay tüketimi özellikle stres nedeniyle yaşanan vücut yorgunluğuna karşı iyi gelir. Stresiz azaltarak, enerjinin artmasına yardımcı olan yeşil çay odaklanma problemine karşı da faydalıdır. Metabolizmanın aktif şekilde çalışmasını sağlayarak yorgunluğun ortadan kalkmasına sebep olur.

Kabak çekirdeği: Yorgunlukla mücadele edebilmek için günde bir avuç kadar kabak çekirdeği tüketilmesi faydalı olur. Kabak çekirdeği, omega-3, B grubu vitaminler, manganez, magnezyum, demir, bakır, fosfor gibi bileşenler bakımından da zengin içeriğe sahiptir. Bu bileşenler bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücut yorgunluğuna karşı iyi gelir. Vücut yorgunluğu haricinde zihinsel yorgunluk içinde kabak çekirdeği tüketimi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Yulaf ezmesi: Vücut yorgunluğuna karşı mükemmel etkiler yaratan yulaf ezmesi, gün içinde beyin ve kaslar için vücuda yakıt depolaması sağlar. Karbonhidrat bakımından iyi bir kaynak olan yulaf ezmesi, enerjiyi arttırmak içinde oldukça faydalıdır. Fosfor, magnezyum, B1 vitamini, protein içeren yulaf ezmesi, sabah kahvaltılarında tercih edilebilir. Sabah kahvaltısında tüketilen yulaf ezmesi gün boyu kişinin enerjik kalmasını sağlayabilir.

Yoğurt: Protein bakımından zengin içeriğe sahip olan yoğurt, bağırsaklarla alakalı sorunlara karşı iyi gelir. Hazmı kolay bir besin olan yoğurdun sindirimi de oldukça kolaydır. Gün içinde iki defa yoğurt tüketerek vücut yorgunluğuna çözüm getirilebilir.

Ceviz: Yorgunluk için yaygın şekilde tüketilen ceviz, depresyon belirtilerini geçirmek içinde faydalıdır. Enerji oranını arttırarak vücut yorgunluğuna karşı iyi gelir. Günde 4-5 tane tüketerek yorgunlukla mücadele edilebilir.

Fasulye: Yorgunluğa karşı oldukça etkili olan fasulye, lif bakımından zengin içeriğe sahiptir. Magnezyum, fosfor, potasyum ve demir gibi bileşenler sayesinde yorgunluğa fayda sağlar. Düzenli fasulye tüketimi vücut yorgunluğu haricinde daha pek çok sağlık sorununa karşı da faydalıdır.

Karpuz: Sıcak havalarda aşırı yorgunluk hissi yaşanıyorsa bir dilim karpuz tüketerek yorgunluk giderilebilir. Karpuzun rahatlatıcı etkisi yanında içeriği vücut yorgunluğuna karşı iyi gelir. Karpuz suyuna bal ve limon eklenerek içildiğinde yine vücut yorgunluğuna karşı anlık çözüm getirilebilir.

Vücut Yorgunluğuna Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Halsizlik Neden Olur?

Halsizlik Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalpte Yorgunluk Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Kalpte Yorgunluk Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Taşı Halsizlik Yapar mı?

Böbrek Taşı Halsizlik Yapar mı?

Geçmeyen Yorgunluk Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Yorgunluk Belirtileri ve Tedavisi

Mental Yorgunluk Belirtileri ve Tedavisi

Mental Yorgunluk Belirtileri ve Tedavisi

Yemekten Sonra Halsizlik Neden Olur?

Yemekten Sonra Halsizlik Neden Olur?